- Heavy-Duty Series Zinc Mist Lubricator
- 1/2" NPT
- Metal Bowl
- Twist Drain
- w/Standard Fill Option
description
- Extra rugged heavy-duty series lubricators deliver the reliable lubrication needed for long service life of air line system and equipment. Units are convertible from drop type to fog type by rotating sight dome 180°. For best results, the lubricator should be located as close as possible to the equipment being lubricated.
features
- Zinc die-cast bodies are corrosion-resistant
- Tie-rod construction simplifies unit disassembly for quick and easy servicing
- Two separate fill plugs
| Oil Capacity | 10 oz |
| Bowl Capacity | 10 oz |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Bowl Type | Polycarbonate Bowl w/ Metal Bowl Guard |
| Pressure Range [Max] | 250 psi |
| Body Material | Zinc |
| Component | Lubricator |
| Lubricator Type | Mist |
| Sight Dome | Polyimide Nyloniz |
| Body Size | N/A |
| Drain Type | Twist |
| Adjustment Type | Tamper Resistant |
| Size Designation | Heavy-Duty |
| Port Type | NPT |
| Bowl Material | Polycarbonate or Steel |
| Series | Heavy-Duty |
| Fill Option | w/Standard Fill Option |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Port Size | 1/2 |
| Flow | 65 SCFM |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Weight | 8.36 LB |
| EAN or UPC | 663023055602 |

