- Heavy-Duty Series Zinc Mist Lubricator
- 1/2" NPT
- Metal Bowl
- Twist Drain
- w/Standard Fill Option
description
- Extra rugged heavy-duty series lubricators deliver the reliable lubrication needed for long service life of air line system and equipment. Units are convertible from drop type to fog type by rotating sight dome 180°. For best results, the lubricator should be located as close as possible to the equipment being lubricated.
features
- Zinc die-cast bodies are corrosion-resistant
- Tie-rod construction simplifies unit disassembly for quick and easy servicing
- Two separate fill plugs
| Body Size | N/A |
| Flow | 65 SCFM |
| Pressure Range [Max] | 250 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Fill Option | w/Standard Fill Option |
| Component | Lubricator |
| Size Designation | Heavy-Duty |
| Lubricator Type | Mist |
| Adjustment Type | Tamper Resistant |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Port Type | NPT |
| Body Material | Zinc |
| Bowl Material | Polycarbonate or Steel |
| Series | Heavy-Duty |
| Bowl Capacity | 10 oz |
| Sight Dome | Polyimide Nyloniz |
| Port Size | 1/2 |
| Bowl Type | Polycarbonate Bowl w/ Metal Bowl Guard |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Oil Capacity | 10 oz |
| Drain Type | Twist |
| Weight | 8.36 LB |
| EAN or UPC | 663023055602 |

