- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Port Size | 1/4 |
| Cv Flow | 1.9 |
| Height | 3 7/8 in |
| Actuator Type | Solenoid |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Coil Style | DC Standard Coil |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Series | Alpha Series |
| Stations | N/A |
| Spool Description | N/A |
| Overrides | No Overrides |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Return Type | Solenoid |
| Length | 3.969 in |
| Port Type | NPT |
| Operating Pressure Range | 20 psi to 150 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Installed Options | None |
| Operation | Electric |
| Solenoid | Double |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Width | 1 in |
| Wiring Options | None |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Weight | 0.479 LB |

