- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Pneumatic
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Port Size | 1/4 |
| Stations | N/A |
| Voltage Rating | No Coil |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Return Type | Pilot |
| Height | 2.438 in |
| Width | 1 in |
| Series | Alpha Series |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Overrides | No Overrides |
| Solenoid | N/A |
| Coil Style | No Coil |
| Port Type | NPT |
| Spool Description | N/A |
| Operating Pressure Range | 20 psi to 150 psi |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Wiring Options | None |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Actuator Type | Pilot |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Cv Flow | 1.9 |
| Length | 3 1/4 in |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Operation | Pneumatic |
| Installed Options | None |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Weight | 0.044 LB |

