- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Pneumatic
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Operation | Pneumatic |
| Installed Options | None |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Actuator Type | Pilot |
| Coil Style | No Coil |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Operating Pressure Range | 20 psi to 150 psi |
| Spool Description | N/A |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Series | Alpha Series |
| Width | 1 in |
| Length | 3 1/4 in |
| Voltage Rating | No Coil |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Return Type | Pilot |
| Wiring Options | None |
| Port Type | NPT |
| Solenoid | N/A |
| Stations | N/A |
| Height | 2.438 in |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Overrides | No Overrides |
| Port Size | 1/4 |
| Cv Flow | 1.9 |
| Weight | 0.044 LB |

