- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" NPT Inlet, 1" NPT Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Aluminum
- Ball: Viton
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
| Air Inlet Type | NPT |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Diaphragm Material | Viton |
| Air Inlet | 1/4 |
| Width | 8 in |
| Operation Temperature [Max] | 150 °F |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Ball/Check Material | Viton |
| Seat Material | Polypropylene |
| Length | 8 9/16 in |
| Body Material | Aluminum |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Fluid Inlet | 1 in NPT |
| Fluid Outlet | 1 in NPT |
| Manifold Material | Aluminum |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Air Motor Type | Standard |
| Height | 12 1/2 in |
| Hardware Material | Steel |
| Ratio | 1:1 |
| Operation Temperature [Min] | 35 °F |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Wetted Material | Aluminum |
| Weight | 18.98 LB |

