- .94" Center Distance
- 20:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Bottom Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Motor Application | General Purpose |
| Output Configuration | Left Output |
| Box Width | 2 3/4 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Housing Material | Cast Iron |
| Washdown Duty | No |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 2 3/4 in x 2 3/4 in |
| Fan Cooled | No |
| Ratio | 20:1 |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Installed Options | Horizontal Base |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Input HP @ RPM | 0.17 hp @ 1750 rpm |
| Max. Thrust Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Center Distance | 0.94 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Use With | 309 |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Base to Centerline of Input Shaft | 1 9/16 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 43 in lb |
| Box Length | 2 3/4 in |
| Family Name | Std Unit |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Worm Position | Bottom |
| Box Height | 3 15/32 in |
| Shaft Assembly Code | J |
| HP @ RPM | 0.1666667 hp @ 1800 rpm |
| Frame | N/A |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Bolt Center | 2 3/4" x 2 3/4" |
| Output Torque @ RPM | 43 in lb @ 1750 rpm |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455210 |

