- Quadruplex Set
- 2 1/4" ID x 3.5433" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,750 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Service center personnel can advise what listings and approvals motors carry, but cannot evaluate nor recommend what motors may be suitable for use in hazardous environments
| Limiting Speed - Oil | 600 rpm |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| No. in Set | Quadruplex Set |
| No. of Balls | 32 |
| Ball Dia. | 0.25 in |
| Contact Angle | 65° |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Phenolic |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Width of Set | 2 1/2 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.145 in |
| I.D. | 2 1/4 in |
| Drag Torque of Preloaded Set | 12 lb/in |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Heavy |
| O.D. | 3.54331 in |
| Material | Steel |
| Axial Spring Constant | 23.2 lb/in |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Thrust Capacity | 7700 lb |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Amount | 1750 lbf |
| Weight | 3315.7 LB |
| EAN or UPC | 4054364935689 |

