- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Pump Series | V20 |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Model No. | V20 1P9P 1C11 |
| Pressure Port Code | P |
| Flow Rate | 9 gal/min @ 1200 rpm |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Port Size | 1 1/4 |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Displacement (in³/rev) | 1.8 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting | Flange Mount |
| Flow @ RPM | 9 gpm @ 1200 rpm |
| Inlet Port Code | P |
| Configuration | Single |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Port Type | NPT |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Design No. | 11 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Weight | 16.65 LB |

