- PVM081 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/2 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 37 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Inlet Port | 2 in SAE 4-Bolt Flange (Code 61) |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Series | PVM081 |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Shaft Description | SAE C-C |
| Port Type | Flange Ports |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 75 hp |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| GPM @ Speed | 37 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Length | 2.13 in |
| Rotation | Right |
| Displacement (in³/rev) | 4.94 |
| Flow @ RPM | 20 gpm @ 1000 rpm, 25 gpm @ 1200 rpm, 31 gpm @ 1500 rpm, 37 gpm @ 1800 rpm |
| Flow Compensator Setting | None |
| Key | 3/8 in |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Port Location | Side |
| Mounting Flange | SAE C, 4-Bolt |
| Manufacturer Part No. | PVM081ER10GS02AAA0700000AA0A |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Spline Description | N/A |
| Outlet Port | 1 in SAE 4-Bolt Flange (Code 61) |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Family Name | PVM Series Industrial Piston Pump |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Model No. | PVM081ER10GS02AAA0700000AA0A |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Weight | 99.0 LB |

