- PVM131 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 3/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 57 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Control Type | Industrial Control |
| Model No. | PVM131ER13GS02AAE0020000CA0A |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | Flange Ports |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Shaft Length | 2.625 in |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Manufacturer Part No. | PVM131ER13GS02AAE0020000CA0A |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE B, 2/4 Bolt, 13 Tooth Spline |
| Key | 7/16 in |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 152 hp |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Flow @ RPM | 31 gpm @ 1000 rpm, 37 gpm @ 1200 rpm, 47 gpm @ 1500 rpm, 57 gpm @ 1800 rpm |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Displacement (in³/rev) | 8 |
| Shaft Description | SAE D |
| Series | PVM131 |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Flow Compensator Setting | 20 Bar |
| Pressure Compensator Setting | None |
| Spline Description | N/A |
| Weight | 145.0 LB |

