- PVM018 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 3/4 in Keyed Shaft
- SAE A, 2 Bolt w/3 1/4 in Pilot
- 8.2 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Material conveyors
- Metal shears
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Automotive transfer lines
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Shaft Description | SAE 19-1 |
| Spline Description | N/A |
| Manufacturer Part No. | PVM018ER02AE01AAB25200000A0A |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Bleed Orifice |
| Series | PVM018 |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Model No. | PVM018ER02AE01AAB25200000A0A |
| Flow Compensator Setting | 20 Bar |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 22 hp |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Pressure Compensator Setting | 250 Bar |
| Port Type | Tube Ports |
| Port Location | End Port |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| GPM @ Speed | 8.2 gpm @ 1750 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Port | SAE-20 |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Flow @ RPM | 4.5 gpm @ 1000 rpm, 5.5 gpm @ 1200 rpm, 7 gpm @ 1500 rpm, 8.2 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Length | 0.94 in |
| Key | 3/16 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Displacement (in³/rev) | 1.1 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Weight | 33.0 LB |

