- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Blow molding machines
- Metal shears
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Series | PVM045 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Inlet Port | SAE-24 |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Port Location | Side Port |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Port Type | Tube Ports |
| Shaft Length | 1 5/16 in |
| Key | 1/4 in |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Spline Description | N/A |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Shaft Description | SAE B |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Outlet Port | SAE-16 |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| GPM @ Speed | 20 gpm @ 1800 rpm |
| Flow Compensator Setting | None |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Model No. | PVM045ER05CS01AAA2800000AA0A |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Seal Material | Buna-N |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER05CS01AAA2800000AA0A |
| Weight | 52.0 LB |

