- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| GPM @ Speed | 45 gpm @ 1800 rpm |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Length | 1.89 in |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Series | PVM098 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Flow Compensator Setting | None |
| Spline Description | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | Flange Ports |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Key | 5/16 in |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Model No. | PVM098ER09GS02AAA2800000AA0A |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER09GS02AAA2800000AA0A |
| Shaft Description | SAE C |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Weight | 121.0 LB |

