- PVM141 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 3/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 63 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Port Type | Flange Ports |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Key | 7/16 in |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Model No. | PVM141ER13GS02AAA0700000EA0A |
| GPM @ Speed | 63 gpm @ 1800 rpm |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Flow @ RPM | 35 gpm @ 1000 rpm, 42 gpm @ 1200 rpm, 53 gpm @ 1500 rpm, 63 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Series | PVM141 |
| Shaft Description | SAE D |
| Manufacturer Part No. | PVM141ER13GS02AAA0700000EA0A |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Spline Description | N/A |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 126 hp |
| Displacement (in³/rev) | 8.6 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Seal Material | Buna-N |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Flow Compensator Setting | None |
| Shaft Length | 2 5/8 in |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Weight | 145.0 LB |

