- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Compact design
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
| Spline Description | N/A |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Key | 1/4 in |
| Shaft Description | SAE B-B |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER06CS02AAC28110000A0A |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Model No. | PVM045ER06CS02AAC28110000A0A |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Length | 1.5 in |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Plugged Orifice |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Port Type | Flange Ports |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Series | PVM045 |
| Weight | 52.0 LB |

