- PVM018 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 5/8 in Keyed Shaft
- SAE A, 2 Bolt w/3 1/4 in Pilot
- 8.2 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Port Type | Tube Ports |
| Inlet Port | SAE-20 |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Model No. | PVM018ER01AE01AAB28110000A0A |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 22 hp |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| GPM @ Speed | 8.2 gpm @ 1750 rpm |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Bleed Orifice |
| Shaft Length | 0.94 in |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Port Location | End Port |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Manufacturer Part No. | PVM018ER01AE01AAB28110000A0A |
| Flow @ RPM | 4.5 gpm @ 1000 rpm, 5.5 gpm @ 1200 rpm, 7 gpm @ 1500 rpm, 8.2 gpm @ 1800 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Shaft Description | SAE A |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| Displacement (in³/rev) | 1.1 |
| Key | 5/32 in |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Spline Description | N/A |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Series | PVM018 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Weight | 33.0 LB |

