- PVM141 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 3/4 in Keyed Shaft
- SAE D, 4 Bolt w/6 in Pilot
- 63 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Material conveyors
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Manufacturer Part No. | PVM141ER13JS02AAA23000000A0A |
| Flow Compensator Setting | None |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Port Type | Flange Ports |
| Shaft Length | 2 5/8 in |
| Mounting Flange | SAE D, 4 Bolt |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Spline Description | N/A |
| Series | PVM141 |
| Pilot Diameter | 6 in |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| GPM @ Speed | 63 gpm @ 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Key | 7/16 in |
| Displacement (in³/rev) | 8.6 |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Model No. | PVM141ER13JS02AAA23000000A0A |
| Flow @ RPM | 35 gpm @ 1000 rpm, 42 gpm @ 1200 rpm, 53 gpm @ 1500 rpm, 63 gpm @ 1800 rpm |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 126 hp |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Description | SAE D |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Weight | 145.0 LB |

