- PVM018 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 5/8 in Keyed Shaft
- SAE A, 2 Bolt w/3 1/4 in Pilot
- 8.2 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Spline Description | N/A |
| Shaft Length | 0.94 in |
| Flow Compensator Setting | None |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Key | 0.15625 in |
| Port Location | End Port |
| Shaft Description | SAE A |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| Inlet Port | SAE-20 |
| GPM @ Speed | 8.2 gpm @ 1750 rpm |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Flow @ RPM | 4.5 gpm @ 1000 rpm, 5.5 gpm @ 1200 rpm, 7 gpm @ 1500 rpm, 8.2 gpm @ 1800 rpm |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Series | PVM018 |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | Tube Ports |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Displacement (in³/rev) | 1.1 |
| Model No. | PVM018ER01AE01AAA28000000A0A |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Manufacturer Part No. | PVM018ER01AE01AAA28000000A0A |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 22 hp |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 33.0 LB |

