- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Closed Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, the poppet lifts to allow flow in either direction.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Watt Rating | 23 W |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Housing Material | Aluminum |
| Seal Kit Viton | 02-165888 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Series | J Series |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Model No. | SV3-12-C-A12T-12DG |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Type | 2-Way, Normally Closed Poppet |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Filter Option | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Cavity | C-12-2 |
| Port Type | SAE |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Actuation | Pilot Operated |
| Seal Kit Buna | 02-165889 |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Valve Torque into Cavity | Aluminum Housing: 81 to 95 Nm, Steel Housing: 102 to 115 Nm |
| Cartridge Valve Series | SV3-12-C |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Port Size | SAE-12 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Operation | Solenoid Operated |
| Housing No. | 02-160644 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Size Designation | 12 |
| Weight | 0.0 LB |

