- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV12-12 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Adjustment Type | Screw |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Seal Kit Viton | 02-165886 |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Body Type | 5 |
| Style | Spool |
| Seal Kit Buna | 02-165872 |
| Cavity | C-12-3 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Port Size | Cartridge Only |
| Series | PRV12-12 |
| Operation | Pilot Operated |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Port Type | Cartridge Only |
| Model No. | PRV12 12 S 0 30/ |
| Manufacturer Part No. | PRV12-12-S-0-30 |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pressure Setting | 1646 psi |
| Weight | 0.89 LB |

