- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Watt Rating | 23 W |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Size Designation | 16 |
| Housing No. | 566113 |
| Model No. | SV3-16-0-12H-24DG |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Series | J Series |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Manual Override | Cable Type Override |
| Filter Option | None |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Port Type | SAE |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Actuation | Pilot Operated |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Cavity | C-16-2 |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Cartridge Valve Series | SV3-16-O |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Operation | Solenoid Operated |
| Housing Material | Aluminum |
| Port Size | SAE-12 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Dash Size | -16 |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Weight | 0.0 LB |

