- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV5-16 Series
- SAE-12 Port Size
- SAE Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Type | Pressure Relief Valve |
| Series | RV5-16 |
| Operating Pressure [Min] | 493 psi |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Body Type | 7 |
| Adjustment Type | Screw |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Housing Material | Aluminum |
| Valve Material | Aluminum |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Flow [Max] | 75 gal/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Model No. | RV5-16-S-12T-30/ |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Manufacturer Part No. | RV5-16-S-12T-30/ |
| Cracking Pressure [Min] | 500 psi |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Style | Spool |
| Cavity | C-16-2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Setting | 1769 psi |
| Port Size | SAE-12 |
| Seal Kit Buna | 889631 |
| Seal Kit Viton | 889635 |
| Operation | Pilot Operated |
| Port Type | SAE |
| Valve Torque into Cavity | 108 to 122 Nm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Leakage | 164 cc/min |
| Weight | 1.57 LB |

