- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered, Double End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Function | 3-Position Spring Centered, Double End |
| NFPA Size | D05 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Performance | Standard Performance |
| Solenoid Code | G |
| Coil Type Code | U |
| Mechanical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Code | 0 |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| No. of Stages | Single Stage |
| Seal Material | Buna-N |
| Watt Rating | 30 W |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Electrical Options | None |
| Function Code | 0 |
| Spool Shift Timing | N/A |
| Crossover | All Ports Open |
| Indicator Lights | No |
| Reducer Module | N/A |
| Manual Override | Plain Override |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Solenoid | Double |
| Response Type | Standard Response |
| Actuator Type | Solenoid |
| Center Position | All Ports Open |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Voltage & Frequency | 12 VDC |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Design No. | 60 |
| Body Material | Gray Iron |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Top Electrical Box | No |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Pilot/Drain | None |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Mechanical Options | None |
| Coil Rating Code | G |
| AC/DC | DC |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Overrides | No Overrides |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Rated Flow | 16 gal/min |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 7000 psi |
| Timing Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Model No. | DG4S4-010C-U-G-60 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Weight | 14.3 LB |

