- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Reducer Module | N/A |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options | None |
| Model No. | DG4S4-010B-U-B-60 |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Solenoid | Single |
| Electrical Options | None |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Leakage | Standard Performance |
| Coil Type | ISO 4400 |
| Pressure [Max] | 6500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Code | 0 |
| Crossover | All Ports Open |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Center Position | All Ports Open |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Flow Direction Code | 4 |
| Body Material | Gray Iron |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Type Code | U |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Operation | Solenoid Operated |
| Design No. | 60 |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| AC/DC | AC |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Options Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| No. of Stages | Single Stage |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Overrides | No Overrides |
| Coil Rating Code | B |
| NFPA Size | D05 |
| Pilot/Drain | None |
| Indicator Lights | No |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Performance | Standard Performance |
| Weight | 10.0 LB |

