- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Tank Port Rating | 1000 |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Spool Code | 2 |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Manual Override | Plain Override |
| Response Time | 18 to 25 ms |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Overrides | No Overrides |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| AC/DC | AC |
| Pilot/Drain | None |
| Indicator Lights | Yes |
| NFPA Size | D05 |
| Mechanical Options Code | LH |
| Coil Rating Code | B |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Options | None |
| Reducer Module | N/A |
| Electrical Options Code | LW |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Design No. | 60 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Flow Direction Code | 4 |
| Coil Type Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| No. of Stages | Single Stage |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Coil Type | Flying Leads |
| Electrical Connection | Lead Wires w/ Terminal Box |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Solenoid | Single |
| Model No. | DG4S4LW-012A-B-60-LH |
| Operation | Solenoid Operated |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Body Material | Gray Iron |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Performance | Standard Performance |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Weight | 10.0 LB |

