- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Overrides | No Overrides |
| Pilot/Drain | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Mechanical Options | None |
| Watt Rating | 30 W |
| Model No. | DG4S4-012B-H-60 |
| Coil Type | Flying Leads |
| Actuator Type | Solenoid |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| AC/DC | DC |
| Function | 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End |
| Mechanical Options Code | None |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Solenoid | Single |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Response Type | Standard Response |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Leakage | Standard Performance |
| Operation | Solenoid Operated |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Reducer Module | N/A |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| No. of Stages | Single Stage |
| Coil Type Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Manual Override | Plain Override |
| Performance | Standard Performance |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Coil Rating Code | H |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Design No. | 60 |
| Electrical Options | None |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Code | 2 |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| NFPA Size | D05 |
| Indicator Lights | No |
| Weight | 10.0 LB |

