- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Coil Rating Code | B |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Performance | Standard Performance |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Spool Code | 2 |
| No. of Stages | Single Stage |
| Mechanical Options Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Electrical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | Plain Override |
| NFPA Size | D05 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Design No. | 60 |
| Coil Type Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Reducer Module | N/A |
| Electrical Options Code | L |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Coil Type | Flying Leads |
| Operation | Solenoid Operated |
| Flow Direction Code | 4 |
| Solenoid | Single |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Leakage | Standard Performance |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Overrides | No Overrides |
| Response Type | Standard Response |
| AC/DC | AC |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot/Drain | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Electrical Connection | Lead Wires w/o Terminal Box |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Body Material | Gray Iron |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Model No. | DG4S4L-012B-B-60 |
| Weight | 10.0 LB |

