- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot/Drain | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options | None |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Manual Override | Plain Override |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid | Double |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Flow Direction Code | 4 |
| Overrides | No Overrides |
| Response Type | Standard Response |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| AC/DC | AC |
| Operation | Solenoid Operated |
| Center Position | All Ports Open |
| Coil Rating Code | D |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Indicator Lights | No |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| NFPA Size | D05 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Body Material | Gray Iron |
| Coil Type Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type | Flying Leads |
| Actuator Type | Solenoid |
| Performance | Standard Performance |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Crossover | All Ports Open |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| No. of Stages | Single Stage |
| Design No. | 60 |
| Reducer Module | N/A |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Spool Code | 0 |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Electrical Connection | Lead Wires w/o Terminal Box |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Model No. | DG4S4-010C-D-60 |
| Leakage | Standard Performance |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Weight | 10.0 LB |

