- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Solenoid | Single |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Rating Code | B |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options | None |
| Spool Center Condition | B Port End |
| Coil Type | Flying Leads |
| Indicator Lights | No |
| No. of Stages | Single Stage |
| Operation | Solenoid Operated |
| Pilot/Drain | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Reducer Module | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Code | 2 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Body Material | Gray Iron |
| Watt Rating | 35 W |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Temperature Range [Max] | 179.6 °F |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Mechanical Options Code | LH |
| Leakage | Standard Performance |
| NFPA Size | D05 |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Design No. | 60 |
| Model No. | DG4S4-012A-B-60-LH |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Flow Direction Code | 4 |
| AC/DC | AC |
| Overrides | No Overrides |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Actuator Type | Solenoid |
| Weight | 1.0 LB |

