- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered, Double End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Pilot/Drain | None |
| AC/DC | AC |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Actuator Type | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Temperature Range [Max] | 179.6 °F |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Solenoid | Double |
| Response Type | Standard Response |
| Overrides | No Overrides |
| Reducer Module | No |
| NFPA Size | D05 |
| Body Material | Gray Iron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Watt Rating | 42 W |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Model No. | DG4S4-018C-G-60 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pilot Valve Type | N/A |
| No. of Stages | Single Stage |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type | Flying Leads |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Rating Code | G |
| Coil Type Code | None |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Operation | Solenoid Operated |
| Function | 3-Position Spring Centered, Double End |
| Electrical Options | None |
| Spool Code | 8 |
| Indicator Lights | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Mechanical Options | None |
| Design No. | 60 |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Leakage | Standard Performance |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Weight | 10.0 LB |

