- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Adjustment Type | Knob |
| Cavity | C-10-2 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Model No. | RV1-10-K-0-9/ |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Flow [Max] | 8 gal/min |
| Pressure Setting | 1574 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | RV1-10-K-0-9/ |
| Valve Material | Cartridge only |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Operating Pressure [Min] | 100 psi |
| Series | RV1-10 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Style | Poppet |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cracking Pressure [Min] | 100 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Body Type | 1 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Operation | Direct Acting |
| Cracking Pressure [Max] | 900 psi |
| Weight | 0.48 LB |

