- Finished Bore Sprocket for 35 Single Strand Chain
- 11 Teeth
- 5/8" Bore
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Teeth | 11 |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 1.5 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Keyway Size | 3/16 x 3/16 |
| Length Through Bore | 0.75 in |
| Hub Dia. | 1.063 in |
| Finished Bore | 5/8 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Chain Pitch | 0.375 in |
| Material | Carbon Steel |
| Chain No. | 35 |
| Sprocket Style | B |
| Tooth Width | 0.168 in |
| Pitch Diameter | 1.331 in |
| Width Across Teeth | 0.168 in |
| Hub Projection | 0.582 in |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 97039320025 |

