- Plain Bore Sprockets
- 240 Chain Size
- 18 Teeth
- 18.8100" Outside Diameter
- 17.276" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Lower replacement costs
- Increased productivity
| Outside Dia. | 18.81 in |
| Chain Pitch | 3 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Sprocket Style | A |
| Chain No. | 240 |
| No. of Teeth | 18 |
| Tooth Width | 1.738 in |
| Pitch Diameter | 17.276 in |
| Length Through Bore | 1.738 in |
| Material | Carbon Steel |
| Bore Range | 1.5 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Strands Across | 1 |
| Width Across Teeth | 1.738 in |
| Weight | 117.0 LB |
| EAN or UPC | 97039313171 |

