- Plain Bore Sprockets
- 100 Chain Number
- 27 Number of Teeth
- 11.4400" O.D.
- 10.768" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Material | Carbon Steel |
| Pitch Diameter | 10.768 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 2 in |
| Outside Dia. | 11.44 in |
| Hub Projection | 1.308 in |
| No. of Teeth | 27 |
| Hub Dia. | 5 in |
| Chain No. | 100 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | B |
| Tooth Width | 0.692 in |
| Width Across Teeth | 0.692 in |
| Bore Range | 1.25 in |
| Weight | 23.0 LB |
| EAN or UPC | 97039317230 |

