- Grease
- Food Grade
- High Temperature
- 14 oz Cartridge
- Amber-Gold Translucent
description
- VESTAN HT/AW CLEAR Greases are high performance food grade lubricants that provide excellent bearing lubrication in all kinds of bearings throughout the modern food processing plant. The addition of special anti-wear additives gives VESTAN HT/AW CLEAR as much as 50% higher wear resistance over traditional food grade greases. Their use assures long machine life while reducing contamination problems as required by the Hazard Analysis and Critical Control Point System (HACCP).
compliances
- NSF H1 registered
- Star K Kosher approved
| Flash Point | 224 °C |
| Grease Type | Aluminum Complex |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Family Name | Vestan® HT/AW Clear Grease |
| Dropping Point | 200 °C |
| Viscosity Index | 95 |
| Anti-Wear/Extreme Pressure | Anti-Wear |
| Worked Penetration | 310-340 |
| NSF | H1 |
| Pour Point | -7 °C |
| Container Type | Cartridge |
| Thickener Type | Aluminum Complex |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Color | Amber-Gold Translucent |
| NLGI No. | 1 |
| Lubricant Type | Food Grade, High Temperature |
| Container Size | 14 oz |
| Weight | 0.958 LB |
| EAN or UPC | 662383736367 |

