- Tapered Roller Bearing Set
- 1.4961" ID x 2.480" OD x 0.6693" Wide
- Class 2 (Standard)
- (JL69349/JL69310)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cup No. | JL69310 |
| I.D. | 1.4961 in |
| Outer Ring Width | 0.669 in |
| O.D. | 2.4800 in |
| Cone Width | 0.6693 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Enclosure | Open |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cage Material | Steel |
| Cup Width | 0.5315 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone No. | JL69349 |
| Weight | 0.47 LB |
| EAN or UPC | 53893730042 |

