- 365 Series Single Cone
- 1.9685" Straight Bore
- 0.9850" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cone |
| Series | 365 |
| I.D. | 1.9685 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Width | 0.985 in |
| Radial Rating | 4635.9 lbf |
| K Factor | 1.826756 |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Single Cone |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 0.889 LB |
| EAN or UPC | 53893014500 |

