- Series M238800 Double Cup
- 10 5/8" OD x 3 11/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Radial Rating | 29585.4 lbf |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 3 11/16 in |
| Series | M238800 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 10.625 in |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.75647 |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 18.05 LB |
| EAN or UPC | 53893537764 |

