- LL735400 Series Single Cone
- 7" Straight Bore
- 13/16" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Type | Single Cone |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Cup Width | N/A |
| Series | LL735400 |
| Radial Rating | 6600 lbf |
| I.D. | 7 in |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.296567 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Width | 0.8125 in |
| Material | Steel |
| Weight | 2.701 LB |
| EAN or UPC | 53893674001 |

