- LL562700 Series Single Cone
- 14 1/4" Straight Bore
- 15/16" Wide
- 0.090" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cones |
| Series | LL562700 |
| K Factor | 1.453261 |
| Material | Steel |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.090 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 14 1/4 in |
| Cone Width | 15/16 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Radial Rating | 11310.9 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | Open |
| Weight | 6.054 LB |
| EAN or UPC | 53893647265 |

