- Series LL562700 Single Cup
- 16" OD x 11/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Series | LL562700 |
| Cup Width | 11/16 in |
| O.D. | 16 in |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Single Cup |
| Radial Rating | 11310.9 lbf |
| K Factor | 1.453261 |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 2.335 LB |
| EAN or UPC | 53893647203 |

