- Series LM714100 Single Cup
- 4.528" OD x 0.7480" Wide
- 0.100" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | LM714100 |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 6392.1 lbf |
| O.D. | 4.528 in |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 0.748 in |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.27367 |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| Cup Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.63 LB |
| EAN or UPC | 53893665993 |

