- Tapered Roller Bearing Set
- 15 1/8" ID x 21 1/2" OD x 4 1/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Shoulder Diameter | 20.47 in |
| I.D. | 15 1/8 in |
| Series | HM266400 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 4.125 in |
| K Factor | 1.76 |
| Assembly | TS |
| O.D. | 21.5 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cup Width | 3.25 in |
| Static Load Rating [Max] | 946000 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 113000 lbf |
| Weight | 163.596 LB |
| EAN or UPC | 53893570969 |

