- Series HH144600 Single Cup
- 15 1/2" OD x 3 5/16" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.957646 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Series | HH144600 |
| I.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 3.3125 in |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 15.5 in |
| Radial Rating | 96031.3 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 45.39 LB |
| EAN or UPC | 53893501574 |

