- 126000 Series Single Cone
- 9 5/8" Straight Bore
- 3" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Series | 126000 |
| Cone Width | 3 in |
| I.D. | 9 5/8 in |
| Material | Steel |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 51841.8 lbf |
| K Factor | 1.1309 |
| Weight | 42.923 LB |
| EAN or UPC | 53893482088 |

