- Timken TDO assembly
- consists of 2-96900 cone, 1-96140CD cup and 1 -X4S-96900 spacer .020" E.P.
- Standard Tolerance
| Assembly | TDO |
| O.D. | 14 in |
| Series | 96000 |
| Static Load Rating [Max] | 637000 lbf |
| Tolerance | Standard |
| End Play | 0.02 in |
| K Factor | 0.99 |
| I.D. | 9 in |
| Weight | 113.256 LB |
| EAN or UPC | 53893454825 |

