- 795 Series Single Cone
- 4 3/4" Straight Bore
- 1 7/8" Wide
- 0.130" Maximum Shaft Fillet Radius
- Precision Grade
| Cone Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.130 in |
| Tolerance | Precision |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Series | 795 |
| Cup Width | N/A |
| Cone Width | 1.875 in |
| I.D. | 4 3/4 in |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Weight | 10.252 LB |
| EAN or UPC | 53893091693 |

