- 78000 Series Double Cone
- 2.5586" Straight Bore
- 2.5980" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Bearing Type | Double Cone |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | N/A |
| Cone Type | Double Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 2.598 in |
| Series | 78000 |
| Cup Width | N/A |
| I.D. | 2.5586 in |
| Radial Rating | 9229.5 lbf |
| K Factor | 0.6744606 |
| Enclosure | Open |
| Weight | 6.29 LB |
| EAN or UPC | 53893402444 |

