- 775 Series Single Cone
- 3 1/2" Straight Bore
- 1.8900" Wide
- 0.190" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cones |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.514784 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.190 in |
| I.D. | 3 1/2 in |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 1.89 in |
| Series | 775 |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 18676.5 lbf |
| Weight | 8.78 LB |
| EAN or UPC | 53893087153 |

